GENÇ BÜROKRAT MANŞET HABERLER

BELEDİYE HABERLERİ
BELEDİYE ETKİNLİKLERİ
RÖPORTAJLAR
BELEDİYE DUYURULARI
BAŞKANI TANIYALIM
ENGELSİZ BELEDİYELER

Başkan Tek Tek İddiaları Cevapladı

Belediye Meclisi Ocak Ayı Olağan Toplantısı gerçekleşti. Belediye Başkanı Dr.Kazım Arslan, belediyenin sürekli borçlandığı ile ilgili iddialara cevap verdi. Arslan, borçlanma ile ilgili rakamları açıkladı. Belediyenin kredi peşinde koşmadığını belirten Başkan Arslan, usulsüz hiç bir işlemin olmadığını söyledi.
Bu haber 2018-02-01 11:50:48 eklenmiş ve 109 kez görüntülenmiştir.

Arslan, "Biz yatırım yapmak için gerekirse borçlanırız. Aklı başında bir icraat yapılacaksa borçlanmak kadar doğal bir durum yoktur" diye konuştu.
İŞTE BORÇLANMA RAKAMLARI
Belediye Başkanı Dr. Kazım Arslan, belediyeyi ne kadar borçla teslim aldığını, kendi döneminde kaç personel alındığını rakamlarla açıkladı. Arslan, "Kamuoyunda bir çok yanlış bir bilgi dolaştığı için bilgilendirme yapmak istedim. Ortada gizli saklı hiç bir şey yok. 2014 yılında geldiğimizde belediyemizin gerçekleşen bütçesi 53 milyon 634 bin liraydı. 2017 yılında gerçekleşen bütçemiz 99 milyon 488 bin lira. Gerçekleşme oranını ikiye katladık. Mehmet Erdemir, Ali Açıkgöz ve Yusuf Başer başkanlığı döneminden gelen 67 milyon lira hazine borcu halen duruyor. İller Bankası'na 10 milyon lira, SSK'ya 28 milyon lira, Emekli Sandığı'na 9 milyon lira, TEDAŞ'a 8 milyon lira ve cari borçta 10 milyon lira olmak üzere 132 milyon lira belediyeyi borçla teslim aldık. Belediyenin hesabını veremeyeceği bir iş yoktur. Memur ve işçi konusunda kesinlikle kadrolaşma arayışına girmedik. Kendi adamlarımızı bir yerlere yerleştirelim düşüncesine girmedik. Geldiğimizde Yozgat Belediyesi'nde ki memur sayısı 138'di. Şuan 131 memur var. Yani 7 kişi azaldı. Sözleşmeli sayısı belediyeyi aldığımızda 123'tü. Şuan da 113. Belediyenin YBK şirketinde işçi sayısı 16'ydı. Şuanda 9. İşçi ve memur sayımızda azalma var. Geldiğimizde taşeron sayısı 476'ydı. Şuan da 544 işçi var. Bunda artış oldu. Bu artışın tamamı yeni açılan birimlerle ilgilidir. Benden önce ki belediye başkanı döneminde 52 kişi sözleşmeli olarak işe alınmış. Bunların 49 tanesi 657'ye tabi memur olmuş. Bizim dönemde 13 sözleşmeli personel aldık. Kıyaslanırsa bu konuda da bir kötü niyet içinde olmadığımız görülür" dedi.
KREDİ YETKİSİ ALDIK AMA KULLANMADIK
Arslan, belediyenin kredi peşinde olmadığını savundu. Arslan, "Ama biz yatırım yapmak için gerekirse borçlanırız. Aklı başında bir icraat yapılacaksa borçlanmak kadar doğal bir durum yoktur. Hal binası için borçlanmadık ama borçlanmak istiyoruz. Borçlandığımızın iki üç mislide getirisi olacak.  İkincisi zaman zaman borçlanma ile ilgili meclisimizden talebimiz oluyor. Yetki alıyoruz. Ama bu kamuoyuna sanki biz her gün kredi alıyormuşuz gibi yansıyor. Biz bu güne kadar buradan aldığımız kredi yetkilerini İller Bankası hariç kullanmadık. Daha önce 30 milyon liralık, 25 milyon liralık ve 20 milyon liralık kredi yetkisi aldık. Ama değişik sebeplerle bu kredileri kullanmadık. Dolayısı ile belediyeyi altından kalkamayacağı bir yük altında bırakmadık" diye konuştu.
İLLER BANKASINA 18 MİLYON LİRA BORCUMUZ VAR
Arslan, Yozgatspor'a trilyonlar harcanıyor diye iftira atıldığını belirtti. Arslan ,"Biz geldiğimizde İller Bankası'na kredi borcumuz 10 milyon liraydı. Şuan 18 milyon lira borcumuz var. 8 milyon lira kredi kullandık. Bununda tamamı kamulaştırma kredisi olarak kullanıldı. Yozgat tarihinde en çok kamulaştırmanın yapıldığı tarih bu tarihtir. Çünkü Yozgat kabuk değiştiriyor. İller Bankası'ndan aldığımız kredi karşılığında yaklaşık 65 tane bina kamulaştırıldı. Kamulaştırmanın ardından mülkler bize geçti. Bunun içinde arsalar ve açtığımız yollar var. Hepsi kamunun menfaatinedir. Belediyenin trilyonları Yozgatspor'a harcanıyor diye iftira atılıyor. Biz kaynakları verimli kullanıyoruz. 4 senede harcanan paranın tamamı 995 bin 531 lira para aktarıldı. 2014'te 60 bin lira, 2015'te 225 bin lira, 2016'da 231 bin lira, 2017 yılında 479 bin lira meclis kararı  ile aktarıldı. Her sene trilyonlar harcanmıyor" ifadelerini kullandı.

ETİKETLER :
Diğer BAŞKANI TANIYALIM haberleri
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
Belediyelerin birlik dergisi
© Copyright 2015 Pusula Yayıncılık. Tüm hakları saklıdır. Bu site İRM Pusula Tasarım Ajansı alt yapısı ile yapılmıştır.
ANASAYFA
BELEDİYE HABERLERİ
BAŞKANI TANIYALIM
BELEDİYE DUYURULARI